kosticky.doc (nutno vytisknout nebo si šablony sami vytvořte)

š.doc (lze vytisknout a vybarvovat nebo stačí ústně)

_____________________________________________________

TIP: aby se děti  nejen zabavily

Modelovací hmota ze slaného těsta (nejedlé)

Co budeme potřebovat :

• Hrnek hladké mouky
  • Půl hrnku soli
  • Půl hrnku vlažné vody
Mouku a sůl dobře promícháme a postupně přiléváme vlažnou vodu. Hněteme aspoň 15 min. Pak těsto zabalíme do igelitového sáčku, aby neoschlo a necháme ho odležet 15 min. na chladném místě. ( Těsto můžeme dobarvit přidáním potravinářského barviva. Barvivo se přidává na začátku do připravené vody.)

Z těsta mohou děti vytvářet rohlíky, koláčky, plést housky,... mohou vyzkoušet různé techniky - válet, krájet, (příborovým nožem), stříhat, koulet, strouhat, vykrajovat, zaplétat, otiskovat, libovolně tvarovat....Z této modelovací hmoty mohou děti vytvářet dekorace k blížícím se Velikonocům, postavičky, zvířátka, ozdoby, svícínky,....dle fantazie dětí . Ke slepování jednotlivých částí z těsta použijeme "jako lepidlo" vodu. Také můžeme těsto spojit párátkem (u výroby postaviček) Těsto, které zrovna nepoužíváte přikryjte igelitovým sáčkem.

Hotové výrobky dáme na peč. papír na pekáč a můžeme dát sušit na teplé místo (k radiátoru, kamnům)Těsto vysychá několik dní. Usušené těsto je bílé s obou stran, nelepí se a je lehce odnimatelné z podložky. Pak výrobky potřeme žloutkem rozkvedlaným v trošce mléka a pečeme 15 - 20 min. na 150° do zhnědnutí.

Výrobky ze slaného těsta můžete sušit i rychleji - v troubě při 50°C (5 i více hodin )

TIP: Hotové rohlíky, koláčky, housky,.... mohou děti využít při hře na obchod, kde budou třídit, počítat, určovat více, méně , stejně, komunikovat,...

Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tworbu webů na světě.

.